Contactează-ne

+40 - 746 010 046

E-mail fundație

contact@progresprineducatie.ro

Adresă

Str. C.A Rosetti 40, București, România

Rezultatele la Olimpiada Națională de Matematică 2024

Felicitări tuturor participanților la Olimpiada Națională de Matematică 2024, elevi ai claselor VII-VIII și IX-XII, care au susținut probele săptămâna trecută!

Felicitări și un mare Bravo celor aflați pe podium, îndrumătorilor și părinților lor! Avem premisele unui lot național de succes și anul acesta la Olimpiada Internațională de Matematică, unde an de an copiii noștri fac cinste României și lor înșiși.

Olimpiada națională de matematică este organizată de Ministerul Educației în parteneriat cu Societatea de Științe Matematice din România.

       Clasa a XII-a

  • 6 tineri s-au clasat pe prima treaptă a podiumului: David-Andrei Anghel, medaliatul cu aur la Olimpiada Internațională de Matematică 2023 din Japonia, Andrei Giovani Chiriţă - Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” Bucureşti, Robert Gîdea - Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Bucureşti, Petre Luca Mirea-Bulubaşa - Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” din Râmnicu Vâlcea, Vlad Titus Spătaru - Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Bucureşti şi Mara Ioana Zaharia - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri” din Galaţi
  • Pe locul II se află Dacian Robu - Colegiul Naţional „Vasile Lucaciu” Baia Mare
  • Pe locul III este Edward Torac - Liceul Teoretic Internaţional de Informatică București
  • La clasa a XII-a s-au acordat și 13 menţiuni.

         Clasa a XI-a

  • Pe primul loc s-a situat Andrei Vila - Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Bucureşti
  • Locul II - Ovidiu Marian Lazăr - Colegiul Naţional „Iancu de Hunedoara” Hunedoara
  • locul III - Pavel Ciurea, Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Bucureşti
  • Au fost acordate, de asemenea, 13 menţiuni.

         Clasa a X-a

  • Locul I i-a revenit lui Victor-Vasile Dragoş - Colegiul Naţional „Vasile Lucaciu” Baia Mare
  • Locul II - Andrei Călin Vasile - Colegiul National „Mihai Viteazul” din Ploieşti
  • Locul III - Chenglin Shang de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Bucureşti
  • Au fost acordate, de asemenea, 14 menţiuni.

La Clasa a IX-a podiumul a revenit, în totalitate, Liceului Teoretic Internaţional de Informatică din Bucureşti. Astfel:

  • locul I a fost ocupat de Iancu-Ioan Sandea
  • locul II – Matei Neacşu
  • locul III - Andrei Şună
  • Au fost acordate şi 13 menţiuni.

      Clasa a VIII-a

  • Locul I - Isepciuc Robert Ștefan -Colegiul Național Iași și Vergelea N. S. Gabriel Cristian- Școala Gimnazială „Spectrum" Constanța
  • Locul II - Paneș C.F. Alexandru VIII - Liceul Teoretic Internațional de Informatică București și  Mathe Z. David - Școala Gimnazială „Dacia” Târgu Mureș
  • Locul III - Drăgușanu B. Rareș - Liceul Teoretic Internațional de Informatică București
  • Au fost acordate și 16 mențiuni.

         Clasa a VII-a

  • Locul I - Chelaru Tudor - Colegiul Național „Emil Racoviță" Iași
  • Locul II - Radu Ilinca-Rucsandra - Colegiul Național Iași
  • Locul III - Mihăilescu V.L. Ștefania-Teodora -Liceul Teoretic Internațional de Informatică București și Preda V.F. Andrei - Liceul Teoretic Internațional de Informatică București
  • Au fost acordate 16 mențiuni.

Sursa informațiilor: https://ssmr.ro/onm2024

Susrsa foto: Facebook -  Inspectoratul Școlar Județean Mureș

Zonă plasare publicitate

© Copyright 2023. Toate drepturile rezervate Progres prin Educație

Securitate